Ładuję...

Narty dla początkujących – porady i wskazówki

Sezon zimowy chcesz spędzić pierwszy raz na stoku, ale nie wiesz, jak przygotować się do wyjazdu na narty? Sprawdź, jak przygotować się kondycyjnie, skompletować odpowiedni strój narciarski oraz prawidłowo dobrać sprzęt, by zapewnić sobie dobry start.

Narty dla początkujących

Pierwszy raz na nartach – jak się przygotować?

Zanim rozpoczniemy sezon narciarski, powinniśmy przygotować się do niego kondycyjnie. Dotyczy to każdego, nie tylko początkującego narciarza. Najlepiej na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem rozpocząć plan treningowy, który zakłada ćwiczenie 3 razy w tygodniu przez około 45-60 minut. 

Skupmy się na najważniejszych partiach: mięśniach nóg, brzucha, pasa biodrowego, ramion, prostowniku grzbietu oraz stawach biodrowych, kolanowych i skokowych. Następnie na 2 tygodnie przed wyjściem na stok zwiększmy częstotliwość treningów do 4 lub nawet 5 w tygodniu. Uwzględnijmy rozgrzewkę oraz trening cardio, aerobowy i siłowy.

Początki na stoku narciarskim
damska kurtka narciarska

Co zabrać na narty? Lista potrzebnego sprzętu, odzieży i akcesoriów

Pakując się na pierwszy wyjazd na narty, musimy uwzględnić przede wszystkim odpowiedni strój narciarski. Potrzebna będzie:

  • bielizna termoaktywna: koszulka, legginsy, skarpety, stanik;
  • dodatkowa warstwa docieplająca, np. bluza z materiału technicznego lub z wełny merino;
  • kurtka narciarska lub kombinezon;
  • spodnie narciarskie;
  • czapka pod kask;
  • rękawice narciarskie.

Potrzebny będzie też sprzęt dobrany do wzrostu, wagi i poziomu umiejętności. Nawet jeśli nie chcemy go jeszcze kupować, warto dowiedzieć się o nim więcej od specjalistów w profesjonalnym sklepie, a następnie wypożyczyć lub zabrać własne:

  • dobrze dobrane narty z regulowanymi zapięciami;
  • buty narciarskie (dla osób początkujących zaleca się miękkie modele. Warto też przed wyjazdem przyzwyczaić się do nich, ucząc się poruszania „na sucho”);
  • kask narciarski;
  • kijki narciarskie;
  • gogle narciarskie;

Przydać się mogą również dodatkowe akcesoria:

  • krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją – niezbędne podczas słonecznych dni na stoku, kiedy słońce odbija się od śniegu i może razić oczy lub poparzyć skórę;
  • maść na zakwasy;
  • pokrowce i plecaki na sprzęt – znacznie ułatwiają transport całego wyposażenia z samochodu na stok, który czasami znacznie oddalony jest od parkingu;
  • batony energetyczne lub gorzka czekolada jako szybka przekąska podczas treningów.

Sprzęt narciarski Dalbello

Zapisz się na lekcję u instruktora jazdy na nartach

Chociaż jazda na nartach może wydawać się prosta, ważne są niuanse i dobre przygotowanie techniczne, aby naprawdę cieszyć się ze zjazdów. Dlatego specjaliści polecają zapisanie się nawet na pojedynczą lekcję z instruktorem, który szybko skoryguje błędy. Dzięki temu nie zrazisz się do tego sportu już na samym początku przez niewłaściwy sposób nauczania lub niewiedzę. W szkółkach narciarskich możemy wybrać tryb indywidualny lub lekcje grupowe dla każdej grupy wiekowej.  Przy wyborze miejsca do nauki jazdy na nartach sprawdźmy, czy dany obiekt ma licencję.

narty p.e nation

Dobierz narty z kimś doświadczonym

Szczególnie ważne jest również dobranie odpowiedniego sprzętu: nart z wyregulowanymi wiązaniami oraz butów narciarskich i akcesoriów. Nawet jeśli nie planujesz kupna całego wyposażenia, skonsultuj się z doświadczonym sprzedawcą w profesjonalnym sklepie, aby oszczędzić czas w wypożyczalni na stoku. Warto też wiedzieć, czego właściwie będziemy potrzebować. 

Przede wszystkim są to narty, które dla osób początkujących powinny być krótsze. Zaleca się dobór takich, które będą o 10-20 cm krótsze od naszego wzrostu. Powinny sięgać mniej więcej do brody. Dobrze też wybrać modele o promieniu skrętu w przedziale 12-15 m i szeroko talkowanie. Dzięki temu łatwiej nauczymy się skrętów i prawidłowej techniki. 

Ważny jest również poziom elastyczności oraz waga. Dla kobiet i dzieci polecane są narty wykonane z lżejszych gatunków drewna lub z dodatkiem pianki. Wiązania powinny być dopasowane przez specjalistę do wagi narciarza.

dynafit

Zadbaj o odpowiedni strój na narty

Nawet początkujący narciarze powinni skompletować dobrej jakości strój narciarski, który zapewni wygodę i komfort termiczny w każdych warunkach. Na stok ubieramy się warstwowo, rozpoczynając od bazy w postaci bielizny termoaktywnej. Potrzebne będą legginsy oraz koszulki funkcyjne z wełny merino lub dzianiny technicznej. Najlepsze znajdziemy w kolekcjach X-Bionic, Falke i Icebreaker. Dzięki nowoczesnym technologiom dobrze odprowadzą nadmiar ciepła i wilgoci, ogrzeją podczas ruchu i odpoczynku. Warstwą pośrednią powinno być ocieplenie w postaci lekkiej bluzy technicznej (np. od Dynafit, J Lindeberg, Sportalm) lub cienkiego swetra z naturalnej wełny. 

Szczególnie ważny jest dobór odpowiedniej kurtki narciarskiej oraz spodni narciarskich (ewentualnie całego kombinezonu na narty), które nie będą krepować ruchów, ale wesprą podczas każdych warunków pogodowych. Należy wybierać odzież przeznaczoną na stok, która wykonana jest z odpowiednich materiałów, np. softshellu lub wodoodpornego nylonu z dodatkową impregnacją. Szukajmy modeli z wewnętrznym pasem śnieżnym, podwójnymi mankietami i praktycznymi kieszeniami (np. na skipass). Spodnie narciarskie powinny być mocne, ale nie ograniczać ruchów. Kompletny strój warto wybrać z kolekcji najlepszych marek odzieży technicznej: Rossignol, Sportalm, Dynafit, Descente, Poivre Blanc.

Nie zapomnijmy również o niezbędnych akcesoriach. Przydadzą się wysokie skarpety narciarskie z elastycznego materiału termoaktywnego, np. te od Dynafit, X-Bionic lub Falke. Pod kask warto dobrać cienką czapkę lub kominiarkę oraz dołączyć drugą, nieco grubszą, wykonaną z wełny i przeznaczoną na moment odpoczynku. 

Potrzebne też będą wzmocnione, wodoodporne rękawice narciarskie, np. od Reusch, które mają jedną z najlżejszych i najlepszych ocieplin Primaloft® Gold oraz membranę R-TEX® XT. Doświadczeni narciarze polecają też rękawice Leki, które inspirowane są tymi, których używają mistrzowie Pucharu Świata. Wykonane są m.in. ze skóry koziej oraz materiału Ceramic Reptile Shell umieszczonego w miejscach najbardziej narażonych na przetarcia. Podczas wyboru trzeba sprawdzić, czy dany model umożliwia wygodne trzymanie kijów narciarskich. 

Kurtka narciarska Bogner
czarne damskie kurtki narciarskie

Wybierz stok dla początkujących narciarzy

Przed wyjazdem sprawdźmy też, jakie rodzaje tras oferuje miejsce, do jakiego się udajemy. Powinniśmy zacząć od tzw. oślich łączek o łagodnie opadającym stoku, na którym łatwiej nam będzie nauczyć się podstaw. Warto zapoznać się z oznaczeniami, jakie obowiązują w danym kraju. W Polsce mamy dostępne trasy zielone (nachylenie ok. 9°) dla początkujących i nieco trudniejsze niebieskie (10-12°). Następnie można przejść do tras czerwonych (12-16°) dla średniozaawansowanych. Stoki z oznaczeniem czarnym uznawane są za najtrudniejsze.

SPRAWDŹ INNE ZIMOWE ARTYKUŁY

Przegląd spodni narciarskich
Jak ubrać się na rower zimą?
Jakie gogle narciarskie wybrać

Wczytaj czat